תרופות בטיפולי פריון

במהלך הטיפול משתמשים בתרופות למטרות שונות:

1. תרופות הגורמות להתפתחות הביצית והזקיק או ליצירת מספר ביציות

2. תרופות המונעות ביוץ מוקדם במהלך הטיפול

3. תרופות לגרימת ביוץ

4. תמיכה הורמונלית לאחר החזרת העוברים

 

תרופות הגורמות להתפתחות הביצית והזקיק או ליצירת מספר ביציות


א. IKACLOMIN - תרופה לתיקון חוסר ביוץ או הפרעת ביוץ (שחלות פוליציסטיות), ניתנת בבליעה, בד"כ        החל מהיום החמישי לווסת למשך 5 ימים. תרופה זו היא קו הטיפול הראשון בהפרעת ביוץ ובדרך כלל        אינה בשימוש בטיפולים מורכבים יותר כמו הפריה חוץ גופית.

ב. FSH - הורמון הקיים בגוף ותפקידו לגרום ליצור הזקיק והביצית בכל חודש. מטופלת עם הפרעת ביוץ        מזריקה FSH כדי לגרום להתפתחות זקיק וביצית, בהפרעות פריון אחרות ובהפריה חוץ גופית גורם FSH       ליצור מספר זקיקים וביציות. התרופה הראשונה יוצרה משתן של נשים בגיל הבלות ונקראה "פרגונל", גם היום יש תרופה דומה בשם מנוגון - Menogon ותרופה דומה ומזוקקת בשם -Menopur . התכשירים המיוצרים משתן מכילים נוסף ל FSH גם LH או הורמון של הריון HCG. בשנים האחרונות מיוצר FSH בהנדסה גנטית וקיימים מוצרים המכילים FSH טהור שיוצר במעבדה. המוצרים מכילים רק FSH ללא LH וקיים ויכוח בספרות הרפואית לגבי הצורך ב LH במהלך הטיפול. התרופות המכילות FSH טהור נקראות Gonal-F ו- Puregon ומצוידות ב"עט" להזרקה עצמית. התרופות השונות המכילות FSH נקראות גם "גונדוטרופינים". קימת גם תרופה המכילה LH בלבד, המיוצר בהנדסה גנטית ושמה Luveris ובעתיד הקרוב עומדת להיכנס לשוק תרופה המכילה FSH ו LH המיוצרים שניהם בהנדסה גנטית- Pergoveris.

 

תרופות המונעות ביוץ מוקדם במהלך הטיפול

בחודש ספונטני ללא טיפול, יתפתח ביוץ בתגובה להפרשת  LH מבלוטת יותרת המח. חלק מתרופות הפריון מיועדות לדכא את הביוץ המוקדם ע"י מניעת הפרשת ה LH.

קיימים שני סוגים עיקריים של מדכאים כאלו:

GnRH agonists - תרופה למניעת שחרור LH מבלוטת יותרת המח כדי למנוע ביוץ מוקדם, קיימים פרוטוקולים שונים לטיפול אך בד"כ מתחילים להשתמש בה כשבוע לפני הוסת הצפוי וממשיכים עד סמוך לשאיבת הביציות. הדיכוי המצופה מגיע לאחר כ 10-14 ימי שימוש ורק אז מתחילים במקביל גם בהזרקת גונדוטרופינים. המוצר הנפוץ בשימוש מופיע בהזרקה ונקרא דקפפטיל - Decapeptyl , תרופה זו מופיעה בזריקה אחת 3.75 מ"ג בעלת אפקט דיכוי ממושך (יותר מחודש) או בזריקות יומיות תת עוריות במינון 0.1 מ"ג ליום.

תרופות דומות לדקפפטיל קיימות גם במשאפים לאף ובד"כ יש צורך ב 2-3 שאיפות כפולות ליום, המשאפים שבשימוש הם Suprefact ו Synarel.

GnRH antagonists - תרופה הגורמת לדיכוי מיידי של הפרשת LH מבלוטת יותרת המח וכך מונעת ביוץ מוקדם, בד"כ מוסיפים את התרופה לאחר מספר ימי הזרקה של גונדוטרופינים, בזמן בו עלול להופיע ביוץ עצמי. קיימות 2 תרופות דומות למטרה זו Cetrotide ו Orgalutran.

 

תרופות לגרימת ביוץ

לאחר גירוי השחלות, כאשר הזקיקים בשלים, יש לגרום לשחרור הביצית מהשחלה. במחזור טבעי יש עלייה חדה בהורמון LH אשר גורמת לביוץ כ 36-48 שעות לאחר מכן.

בטיפולי פריון משתמשים בהורמון של הריון HCG אשר דומה מאד ל LH כדי לגרום לביוץ.

קיימים שני תכשירים לגרימת ביוץ:

א. Ovitrelle- הורמון הריון המיוצר בהנדסה גנטית, מוכן במזרק, נשמר בקירור ומוזרק תת עורית.

ב. Pregnyl- הורמון הריון המופק משתן של נשים הרות, נשמר בקירור עד ההזרקה ומוזרק לשריר.

 

 

תמיכה הורמונלית לאחר החזרת העוברים

לאחר הביוץ הופך הזקיק ל"גופיף צהוב", מפריש פרוגסטרון ואסטרוגן וכך מכין את רירית הרחם לקליטת ההיריון, אם אין הריון הגופיף הצהוב מתנוון וכתוצאה מכך מתפרקת רירית הרחם ומופיע וסת.

בגלל התרופות הגורמות לדיכוי ביוץ בטיפולי הפריה חוץ גופית, יתכן מצב בו ה"גופיף הצהוב" לא יקבל תמיכה הורמונלית מספקת ויפסיק להפריש פרוגסטרון לפני הזמן. כדי להבטיח תמיכה הורמונלית מספקת עד לתשובת בדיקת ההיריון ובמידת הצורך גם בתחילת ההיריון, יש צורך בתמיכה חיצונית.

התמיכה ההורמונלית ניתנת בשתי צורות:

א. תמיכה בעזרת זריקה נוספת של הורמון הריון אשר מעורר את הגופיף הצהוב להפרשת פרוגסטרון ואסטרוגן. השיטה אינה מתאימה למקרים בהם נשאבו ביציות רבות כיון שאז יש עלייה בסיכוי לגירוי יתר שחלתי.

ב. תוספת פרוגסטרון לנרתיק, קיימים מספר תכשירים:

Crinone Gel - ג'ל להחדרה לנרתיק, 1-2 פעמים ביום.

Endometrin - טבליות להחדרה לנרתיק, 2-3 פעמים ביום.

Utrogestan - טבליות להחדרה לנרתיק, 2-3 פעמים ביום.

לעיתים מוסיפים לתמיכה גם תחליפי אסטרוגן (פרוגינובה, אסטרופם).

כתבות בנושאים שונים: